ortabanners 01ortabanners 02ortabanners 03ortabanners 04ortabanners 05

Caissa Kupası

Big Caissa thumb

"Klasik Mücevher Evi" sahibi Igor Lobortas FIDE Başkanı Kirsan Ilyumzhinov'a 8 Eylül günü Polat Otel'de Büyük Caissa Kupası'nı takdim etti.

2009 yılında Rus satranç oyuncusu A. Kosteniuk Mücevher Evi'nin mücevhercileriyle birlikte adını satranç tanrıçası Caissa'dan alan bir satranç Oscar'ı tasarladılar. Böylelikle Mücevher Evi bu asil oyunun gelişimine ve tanıtımına aktif bir katkı sağlamış oldu.

Küçük "Caissa" ilk olarak 2010 yılında en iyi kadın satranç oyuncusu olan Nadezhda Kosintseva'ya (Rusya) takdim edildi. İkinci küçük Oscar ise 2 Eylül 2012 günü 40. Satranç Olimpiyatı sırasında en iyi kadın satranç oyuncusu Hou Yifan'a takdim edildi.

Büyük Caissa ise sonsuza dek FIDE'de kalacak. Her sene küçük kupayı kazananın ismi büyük kupanın arka kısmında yer alacak.

Big Caissa

 

Igor Lobortas, "Şampiyonlar başarıları için gerçek ödüller almalılar" dedi. Bu tip ödüllerin diğer spor dallarında olduğunu ve artık satranç için de böyle bir ödülün olacağını ifade etti. Buna benzer ilk ödül Nona Gaprindashvili Kupası'ydı.

Caissa Kupası gümüş ve altından yapıldı ve üzerinde elmas kabartmalar var. Ağırlığı ise 2995 gram.