ortabanners 01ortabanners 02ortabanners 03ortabanners 04ortabanners 05

Olimpik Satranç Problemi Derleme Turnuvası 2012

Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE) "Satranç Problemi Derleme" özel projesi kapsamında Türkiye Satranç Federasyonu'nun işbirliğiyle İstanbul 2012 Dünya Satranç Olimpiyatı şerefine 8 bölümlü bir Olimpik satranç problemi derleme turnuvası düzenlemektedir.

Turnuva, WFCC Başkanlığı ile birlikte koordine edilmiş olup FIDE ve WFCC federasyonlarının satranç problemi derlemeyi dünya çapında benimsetme ve geliştirme yönündeki ortak çabalarının bir parçasıdır.

Turnuvanın bölümleri ve bilirkişileri aşağıda belirtilmiştir:

 

A. İki Hamleliler

Bilirkişi: Anatoly Vasilenko (Ukrayna)

B. Üç Hamleliler

Bilirkişi: Miodrag Mladenovic (Sırbistan)

C. Çok Hamleliler

Bilirkişi: Yakov Vladimirov (Rusya)

D. Oyunsonu Etütleri

Bilirkişi: Oleg Pervakov (Rusya)

E. Yardımlı Matlar

Bilirkişi: Nikola Stolev (Makedonya)

F. Selfmate Problemleri

Bilirkişi: Diyan Kostadinov (Bulgaristan)

G. Fairies (Perili Problemler)

Bilirkişi: Juraj Lörinc (Slovakya)

H. Retro Problemleri ve Proofgames

Bilirkişi: Bernd Graefrath (Almanya)Her bölümde, her kişiden sadece bir derleme kabul edilir; ortak derlemeler kabul edilmez.

Konu bakımından her bölüm serbesttir; hamle sayısı bakımından h#, s#, fairies ve retro bölümleri dışında bir sınırlama yoktur. Fairies bölümünde yalnızca Alybadix, Popeye veya WinChloe bilgisayar programları tarafından test edilmiş problemler kabul edilmektedir; katılımcılar derlemelerini test ettikleri programı belirtmelidir.

Turnuva direktörü IGM Petko A. Petkov'dur (FIDE international judge) ve turnuvaya katılımcı veya bilirkişi olarak katılmayacaktır.

Girdiler (tercihen WORD formatında fakat diğer formatlar da kabul edilebilir) e-posta olarak sadece turnuva direktörünün adresi olan ppetkowmail.orbitel.bg adresine gönderilebilir.

Katılımcılar e-postalarında posta adreslerini de belirtmelidir.

Kapanış tarihi 1 Mayıs 2012 tarihidir.

Turnuva direktörü bütün derlemeleri bilirkişilere standart isimsiz diyagramlar şeklinde 15 Mayıs 2012 tarihine kadar gönderecektir. Bilirkişilerin tümü kararlarını 15 Temmuz 2012 tarihine kadar vermekle yükümlüdür.

Sonuçlar 1 Ağustos 2012 tarihinde internette yayınlanacaktır ve önceden karşılaşılmış olma ve geçersizlik iddiaları için iki aylık bir beklemenin ardından kesin kabul edilecektir.

Her bölümün en iyi derlemeleri için hediyeler, mansiyonlar ve takdirnamelerin yanı sıra FIDE sertifikaları ve Olimpik madalyalar verilecektir.
Türkiye Satranç Federasyonu, Türk satranç derleyicileri için özel hediyeler belirlemiştir.

Her katılımcıya ödüllerle birlikte turnuva kitapçığının bir kopyası da takdim edilecektir.