ortabanners 01ortabanners 02ortabanners 03ortabanners 04ortabanners 05

ACP Temsilcileri Yuri Garett ve Pavel Tregubov ile Röportaj

Press conference ACP thumb

Fontaine: Bayanlar ve baylar, ACP temsilcileri Yuri Garett ve Pavel Tregubov'u huzurunuzda selamlıyorum. İlk sorum, ACP'nin şu anki durumu nedir, bizlere organizasyondan bahseder misiniz?

Garett: ACP, FIDE ile işbirliği içinde çalışıyor ve öncelikli görevi profesyonel satranççılara yardım etmek. Her zaman tartışmaya açığız ve iki tarafı da dinliyoruz. Yapıcı bir diyalog kurulması çok önemli.

Fontaine: ACP'nin kaç üyesi var?

Tregubov: Toplam 1000 üyemiz var. Bu sayı bizi satranç sahnesinde önemli bir yere koyuyor.

Fontaine: ACP'nin sadece profesyonel satranççıları değil aynı zamanda satranç alanında çalışan diğer insanları da birleştirdiğini duydum. Yeni üyeleriniz için özel bir stratejiniz var mı? Örneğin FIDE'ye yeni katılmış ülkeler veya genç gazeteciler hakkında.

Garrett: Bizim için herkes eşittir dolayısıyla ödül fonunu arttırdığımızda bunu herkes için yapıyoruz. Eğer bir basın mensubuna akreditasyon veriyorsak herkese eşit haklar sağlıyoruz. Bazen de satranççılar arasındaki sorunlarda hakem rolü üstleniyoruz.

Press conference ACP

 

Karlovich: GM Atalık konusu hakkında ne düşünüyorsunuz? PCA hangi tarafı tutuyor?

Garrett: Öncelikle iki tarafı da tutmuyoruz. Tarafsız kalmak bizim önemli kurallarımızdan biridir. Atalık ilk sonuçlardan memnun olmadığı için onun için en iyisini diliyoruz fakat bizler gerçekten onunla FIDE, Türkiye Satranç Federasyonu ve Yunanistan Satranç Federasyonu arasında bir diyalog kurabileceğimize inanıyorduk.

Görüyorsunuz ki bir sorunu bir haftada çözemeyiz fakat Atalık sabırsız davrandı.