ortabanners 01ortabanners 02ortabanners 03ortabanners 04ortabanners 05

FIDE Antrenörler Komisyonu Toplantısı

FIDE Genel Sekreteri Ignatius Leong ve Kadın Satranç Komisyonu Sekreteri Susan Polgar'ın da aralarında bulunduğu Antrenörler Komisyonu 2 Eylül günü Polat Renaissance Otel'de bir toplantı için biraraya geldi.

 

 

Antrenörler Komisyonu başkanı GM Adrian Mihalčišin Khanty-Mansiysk'deki olimpiyat hakkında bilgiler verdi. Bahsedilen organizasyonun ardından bazıları Nijerya, Tacikistan gibi uzak bölgelerde yapılmış olan 30 antrenör semineri düzenlendi ve FIDE antrenöleri çok iyi ağırlandılar.

Mihalčišin'in ifade ettiği üzere gündemin en önemli konularından biri satrancın engelli insanlar arasında yayılmasıydı. Antrenörler Komisyonu engelli satranç oyuncularına yönelik bir dizi seminer hazırlıyor ve ilk seminer Berlin'de FIDE Antrenör Akademisi'nde yapılacak.

Başkan, engelli satranç oyuncuları ile ilgili etkinliklerin finanse edilmesi için Avrupa Birliği delegeleriyle iletişim kurulmasını önerdi.

Başkan, Antrenörler Komisyonu adına bütün sponsorlara ve destek verenlere şükranlarını sundu: FIDE, ARISF, ECU, ulusal satranç federasyonları, Asya ve Afrika kıta satranç federasyonları başkanları ve TRG eğitmenleri.

01/01/2012 yılında zorunlu hale gelecek olan antrenörlük belgelerinin zorunluluk tarihi iki sene ertelendi.

Antrenörler Komisyonu antrenörlerin eğitimine önem vererek seminerler düzenlemeyi planlıyor. An itibariyle neredeyse bütün antrenörler FIDE Antrenörlük Sistemi'ne katılmış durumda. TRG, ulusal satranç federasyonlarından gelen istekleri dikkate alarak üst düzey antrenörlerini tavsiye ediyor. Mihalčišin bir üzücü durumdan da bahsetti. TRG, Mališauskas'ı Libya'ya yolladıktan üç ay sonra savaş başlamıştı.

TRG oyun ortaları ve oyun sonları hakkında oldukça önemli makaleler yayınlamaya devam ediyor. Bu yararlı yayınlar TRG'nin internet sitesinde de bulunabilir. Başkan, FIDE'nin farklı komisyonları arasındaki kooperasyonun önemini de vurguladı. TRG, Okullarda Satranç Komisyonu, Gelişim Komisyonu ve Kadınlar Satrancı Komisyonu ile işbirliği içinde olmaktan çok memnun.

TRG, Okullarda Satranç Komisyonu'nuyla beraber ilk seviye (başlangıç seviyesi) antrenörler için bir müfredat hazırladı. TRG halen diğer komisyonlarla da beraber çalışıyor. TRG halen yedek oyuncunun rolü, İsviçre sistemi turnuvalarında mantıklı eşlendirmeler ve veteranların yaşı gibi basit konulardaki önerilerinin kabulünü ve onaylanmasını bekliyor. Ayrıca, TRG oyuncuların yarışmalar sırasında sağlık açısından daha büyük bir gözetim altında tutulmalarını istiyor. Bu önerinin Sağlık Komisyonu ile tartışılması gerekiyor.

TRG'nin gelecekteki planları:
• FIDE Başkanı'nın kişisel olarak da söz verdiği üzere antrenörler için daha fazla yararlı kitaplar yayınlamak;
• Takım kaptanlarının FIDE yarışmalarındaki haklarının ve zorunluluklarını tartışarak değiştirmek;
• Finansal imkanlar sağlandıktan sonra başlanacak Afrika programını netleştirmek;

TRG özellikle çocuklarla çalışan antrenörlerin geçmişi hakkında çok dikkatli olmalı çünkü bazı antrenörlerin pedagojik eğitimi yok. Hatta gençler arasındaki yarışmalarda ortaya çıkan alkol ile ilgili birkaç tatsız durum dahi var.

Mihalčišin FIDE için satrancı dünyada tanıtacak özel bir aracının olması gerektiğine inanıyor. Örneğin, kadın satrancı için farklı moda veya kozmetik şirketleriyle iletişim kurulabilir. TRG "akıllı ve zeki" logosunun kolaylıkla satılabileceğini düşünüyor. Bu tanıtımdan sorumlu aracı dünya ve ulusal basınlarla ciddi şekilde çalışmalı.

Bu konuda İsveç'ten Jesper Hall bu tip etkinlikleri yapmak için TRG'nin satrancın avantajlarını ve çekiciliğini şirketlere kanıtlaması gerektiğini belirtti. Kendisinin İsveçli ve uluslararası sponsorlar için hazırladığı materyallerden bahsettikten sonra bu tip tanıtım araştırmalarının Antrenör Komisyonu tarafından yönetilmesinin iyi olacağını ifade etti.

Satranç Akademileri hakkında: TRG dünyada 500 akademi açmak gibi büyük bir plana hazırlanıyor. Genel Sekreter Ignatius Leong yeni kurulacak akademilerin nasıl düzenleneceğini anlattı.

Ücretler hakkında farklı öneriler yapıldı. Genel Sekreter akademilere kayıt ücretinin arttırılmasını ve antrenörlerin akademi seminerlerine katılması için istenen ücretin düşürülmesini talep etti.